آری اینچنین “است” برادر!

 جوابی به

سخنرانی و جزوه “آری اینچنین بود برادر”…از دکتر علی شریعتی

دکتر شریعتی عزیز سلام:

امیدوارم اگر یه جورایی این پیام بهت یرسه. گفته شده در یک حالتی هستی شبیه حالت خواب و دیگه نه زمان برات مطرحه و نه مکان…ولی استفاده از متافور که در بیان منظور آزاده و خودت مرتب ازش استفاده میکردی…منم روش. تازه امسال ایران رفتم و یک مجسمه فردوسی  خریدم با همه جزئیات و مخلفات شروع شاهنامه مثل تندیس ش در میدون فردوسی!

اول از همه ممنون از همه نوشته ها و سخنرانی هات. که من سنم یا عقلم اجازه نمیداد اونجا باشم. ولی وقتی بزرگتر شدم و تا بعضی هاشونو  گوش کردم. تا تونستم ازشون خوندم ولی همشونو تا اونجایی که میشد بخصوص در دهه بلافاصله پس از رفتنت پخش کردم.

پشیمونم نیستم حتی اگه خیلی عقایدتو قبول ندارم و بهت بگم دلم برای اون صدات خیلی تنگ شده. بخصوص لرزیدنش… هیجان رو توش میشد حس کرد. آخه هیجان هم داشت. تغییرات مورد نظرت جلوی چشمات داشت ایجاد میشد.بخصوص سخنرانی های آخرت. گاهی بلند صحبت میکردی گاهی یواش… مثل اینکه از آخرین تیر ترکش ات هم که بالا و پایین بردن صدات بود میخواستی استفاده کنی که پیامت برسه …آره  آرش کمانگیرم  با اونم میخواستی مرزها رو “اونور تر” قرار بدی.

بعد از تو همون شد که پیش بینی میکردی. ازراهت و اسمت بازم امامزاده ساختند. با وجود عقایدت و نوشته هات از مقبره ات  نمیشد. آره برادر وقتی معروف شدی اینطوری میشه. مخالف و موافق با هم. موافقاتم هم الان بعضی هاشون ضد تو و ضد عقایدتن ولی هنوز وجود تو و بردن اسمت در مخالفتهاشون با تو به کارشون رونق میدن.

 میان تو تلویزیون ماهواره ای میگن…. “درود”…. “یه روزی گول دکترو خورده بودم”….. ولی الان اسمم رو هم عوض کردم و …. لطفا به من وعقاید امروزم توجه کنید!…بنده بسیار پشیمان هستم ولی الآن هنوز فکر میکنم عق کل هستم و یادشون  هم نیست پویایی و شجاعت در سنت شکنی را  با تو یاد گرفته بودن وتمرین کرده بودن و شک کنن که اگه عقایدشون از خودشون و عقل خودشون در میاد هنوز انسانن و جایز الخطا.خدا خودش خدا محوری را بجای خود محوری براشون روشن کنه که از ظلمات به نور هدایت بشن. همون نوری که زرتشت و قرآن در تشابه بهم مشترکن و اینا ادعاشون رو فقط دارن. 

منم البته اینجا دارم بنوعی همون کارو میکنم. ازمعروفیت “آری اینچنین بود برادر” ت اقتباس میکنم که پیام پویایی وتحرک پیامتو از جمود و نا امیدی در اومدنت رو پیام مظلومیت تو و مظلومیت همه محرومان تاریخ را که میخواستی زنده بمونه زنده نگاه دارم. هم به تو وفاداریمو اعلام کرده باشم  و هم شاید یکی بعد از من باشه که این راهتو ادامه بده و خوبی های اون که پس از من این سطور رو میخونه.. غفلت های من این وسط راه رو ببخشه.

معروفیت اون سخنرانیت بهترین وسیله رسوندن پیاممه. طبیعت بشریه برادرم. ناراحت نشی.

وقتی همه توطئه ها علیه تو به ثمر نشست و به خیال خامشون تو رو فراری دادن وحسینیه رو بستن و غائله هم خوابید…و بلافاصله بعدش خیلی زود توراه مقدرتو ادامه دادی وترکمون کردی..یه مسائل بزرگتری پیش اومد که همه حسابارو بهم ریخت. تو معروفتر و موفق تر ومحبوب تر شدی. اونقدرمحبوب ومعروف که دیگه کسی باهات در نمیافتاد. شدی معلم رسمی و الهام بخش انقلاب بدون مخالفت هیشکی!.

برادرم تو رفتی گوشه ای و راحت خوابیدی.شاید نه با انتخاب خودت البته ولی مردم ماندند و از تو الهام گرفتند وایستادند. انقلابی شد از بزرگترین و وسیعترین انقلاب های دنیا….اگه جمع شدن سیصد چهارصد نفر برات هیجان داشت نبودی که جمع شدن میلیونها نفرو ببینی که عکسات همه جا  باهاشون بود. نه یکجا و ودوجا. همه جا!

بعد هم اسمتو همه جا گذاشتن. تو همه شهرها. خیلی خیابونا و کوچه ها. حالا بچه های همون محله ها و بعضا خودشون که تفکر پویا را از تو یاد گرفتن میگن تو گولشون زدی و در اولین فرصت خیلی از اسمات خیلی جاها مطمئنا عوض خواهند شد. از مد افتادی دکتر!…. اگه بهتون بر نخوره!……ولی واقعیته!

دکتر حالا هم به وجودتو به دعاهایت نیاز داریم. البته توهین نباشه خیلی از حرفات کهنه شده. تجربه ثابت شده که از ریشه اشکال داشته چون اگر چه حرف و پیام الهی و خدایی شما تو اون روز بوده ولی بازم حرف خدا که نبوده. حرف بشر دوپا بوده. که میگن جایزالخطاست. من از اون حرفات هم گذشتم.  وبا وفاداری به تو و چشم پوشی از اشتباهاتت در مواردی. به این رسیدم که عقل بشری کافی نیست اگر چه استفاده ازش واجبه.

یکی رو نیاز داریم که بازم بهمون یادآوری کنه که خودمون باشیم. خودمون بودنمون به این نیست که با کسی در بیفتیم. یا  زیادی از خودمون تعریف کنیم و دیگران را تحقیر!.فقط خودمونو گم نکنیم. 

روز هایی رو که مقارن بود با با روی کار آمدن دولت نظامی ارتشبد ازهاری یادم نره بهت بگم !…داغترین ماههای پخش آثار تو بود. روزهایی که تجمعات ممنوع شده بود و سرکوب قانونی!…خیلی ها یادشون نیست. به تئوریاشون نمیخونه. البته کسی هم گوش نمیکرد و تجمع ها کماکان حتی با حضور افتخاری گاز اشک آور و گلوله و ماشین آب پاش ارتش و گارد برگزار میشد. اون روز ها هم مثل اینروزها یک عده از خارج میگفتن “لنگش کن”…. یک عده خون میدادن. یک عده هم خوب طبیعتا خون میریختن!..چون تو تربیتشون بود و جزیی از نهادشون …تا فرار کردن و شکست خوردن و یه عده دیگه جاشونو  گرفتن که همون کارا را بکنن ولی وضعیت مردم همون موند که موند..

حالا هم خیلی ها میگن اشتباه کردیم جز یه عده که سوار خر مراد هستند. قشنگترینش هم ویدیوی شاگردت محمد نوری زاده که اینجا و در پایین….نه…اگه باشه بالا هم میذارم که سرمشق همه ایرانیا بخصوص منتقداش بشه!….. میذارم با هاش حال کنی.  با موسیقی اش هم من حال  میکنم. دمش گرم با اون شجاعتش و با اون سختیاش.

بازم شاگردای تو!

تو اومدی و رفتی وبا اینکه تاثیر گذار بودی… ولی  گره کار ملت ما واز نشد که نشد..اینروزها هم مقارن تولد عزیزت همه جا  دلهره جنگه . جنگی بزرگتر ! و مردمی بسیار متفرق تر….و غوغای بیراهگی  دجالان وغوغا سالاران به لطف پیشرفت تکنولوژی ماهواره ای و اینترنتی از همیشه فراگیرتر!…خدا کنه ایندفعه برامون  پشیمانی پشتش نباشه!……

یک آقایی از حزب “لنگش کن”  با تاریخچه ای غنی در این زمینه!!!  “مداخله بشر دوستانه” در ایران را را تبیین و تنظیم کرده که چاشنی اش هم حمله به  شاگردان ندیده تو و دیگر ایرانیان وطنپرستی است که آنها هم از ستم ظالمان در غرب پناهنده هستند ولی “مداخله بشر دوستانه” را بر نمی تابند. شنیده ای میگویند مهمان چشم دیدن مهمان دیگه رو نداره.جاش همینجاس

غرب ستیزی اتهامی  است که مد شده. نشسته بجای غرب زدگی که بد بود…

دکتر همون آدمان!  با همون شیوه ها! متفاوت بودن ارزشها شونو با تقلب و دروغ و کینه و هرکلک دنیایی دیگه که میدونن و یاد میگیرن میدن به خورد مردم. مردمم عین همون زمانایی که پانصد نفرشونو نمیتونستی جمع وجور و هدایت کنی ولی جا های ناباب میلیونهاشون با هم متفق القول بودن. عین همون موقعا هستن دیگه. هستن.  هر گروهی به دجالی مشغول!

از تو که ما رو با انقلابیون الجزایر با متفکران و مصلحین بزرگ اروپای آنروز با پلورالیسم جامعه فرانسه و دنیای غرب آشنامون کردی یه موجودی ساختن بعنوان سمبل و ریشه غرب ستیزی و ارتجاع چون در عین وجود غرب زدت تکیه بر “خویشتن خویش” را هم تبلیغ کرده بودی.

خوب دکتر جون همیشه چندتا فرصت طلب میشه پیداکرد که شعارهای خوب خوب بدن ویک عده هم دنبالش راه بیفتن و بیان.هیلاری کلینتون هم اونم دنبال همونهاست که از اون مصاحبه های خوب خوب میکنه. اوضاع  تو اینموردا اصلا عوض نشده و به همون منواله!…

یکی از شاگردات زور میزنه که اخلاقیات را وارد معادلات سیاسی کردن ایده آلیسم نیست…..حرف متعادل و متوازن زدن جا انداختنش هزاران  بار سخت تر ازشعار دادنه. ایجاد تفاهم و اتحاد مثل اونموقعا که هنوز زنده بودی مشتریش کمتر از تنفرپراکنی است…..کار سختیه ولی عین خودنوریزاد که فعلا مد نیست او هم فعلا با مارقین و ناکثین و…باید خیلی دست و پنجه نرم کنه تا  توجه بگیره یا رای بیاره!…آخرشم معلوم نیست.

چپی های سابق . چه از مجاهدینش که زیر سایه جان بولتن و نیوکانها پناه گرفتن تا کنفدراسیونی های سابق که بهت توهین میکردن الآن برای حضور در تلویزیونهای دست راستی ایرانی و بین المللی با هم رقابت میکنن. غوغاست که کجا دعوت بشن. و چند بار دعوت شدن. سراینجور حرفا بینشون دعواس دکتر

سرتو درد نمیارم. اگه یه نسخه دیجیتال از “اری اینچنین است برادر” برام بفرستی بغل همین نامه تو همین صفحه میذارمش!. سلام منو به پدر بزرگوارت. آیت الله طالقانی..سحابی ها ….همه و پدر بزرگوار خودم که بخاطر نوشته هات و جوانی خودم خیلی تکونش دادم و یه جاهایی خیلی آزارش دادم  وهمه اموات …بخصوص اون برده ای که مخاطبت بود و ما را به اینجا کشاند برسون….. خدا همگیتونو بیامرزه! دکی جون.